Przejdź do treści
Szukaj

TOP 5 najlepszych pił szablastych

Do szybkiego cięcia i kształtowania drewna, plastiku, a nawet metalu piła szablasta jest wszechstronnym i poręcznym narzędziem. Ostrze porusza się w górę i w dół ruchem posuwisto-zwrotnym, podobnie jak ruch wyrzynarki. Jest stosunkowo lekki i łatwy w manewrowaniu. Wiele modeli można używać na prawie każdej płaskiej powierzchni. Piła szablasta może być również używana do wycinania krzywizn, nacięć wewnętrznych i ozdobnych krawędzi – wszystkie te cechy sprawiają, że narzędzie to jest szczególnie przydatne przy projektach majsterkowania. Większość ostrzy do pił szablastych jest łatwo dostępna w sklepach ze sprzętem i centrach majsterkowania. W tym artykule przedstawimy ranking pił szablastych, które są warte rozważenia przed zakupem odpowiedniej. 

Konserwacja pił szablastych 

Kluczem do utrzymania piły szablastej w doskonałym stanie roboczym jest czyszczenie i konserwacja. Z biegiem czasu ostrza stępią się i mogą pękać lub odpryskiwać. Należy wymienić stare ostrza na nowe, zanim staną się zagrożeniem. W rzeczywistości wykonanie niewielkiej konserwacji zapobiegawczej samego brzeszczotu może przedłużyć jego żywotność i zaoszczędzić pieniądze. Kiedy ostrze jest stępione, musisz użyć większego nacisku, aby przeciąć materiał. Powoduje to gwałtowny wzrost wibracji i przedwczesne zużycie wewnętrznych elementów narzędzia. Oczywiście nie należy także zapominać o czyszczeniu dobrych brzeszczotów. Aby to zrobić, użyj nieużywanej szczoteczki, małego pędzla lub sprężonego powietrza, aby usunąć trociny, które mogły zostać uwięzione w kanale ostrza. Pomoże to zapobiec uszkodzeniu ostrza przy następnym użyciu.

Jak bezpiecznie używać piły szablastej ? 

Piła szablasta to wszechstronne narzędzie, które pozwala ciąć drewno i inne materiały w ciasnych przestrzeniach i pod niewygodnymi kątami. Jednak jest to również niebezpieczne narzędzie, jeśli jest używane nieprawidłowo. Aby uniknąć wypadków z piłą, przeczytaj i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Zainwestuj w dobrej jakości ostrza. Niewłaściwe ostrze może spowodować, że Twój projekt będzie trwał dłużej i będzie bardziej niebezpieczny. 
  • Nosić okulary ochronne. Kawałek metalu lub drewna lecący do oka może spowodować trwałe uszkodzenie. Zachowaj środki ostrożności, nosząc okulary ochronne podczas pracy z dowolnymi narzędziami. Jeśli to możliwe, noś okulary ochronne z bocznymi osłonami, aby chronić oczy przed wszelkimi nieodpowiednimi kawałkami materiału.
  • Trzymaj ręce z dala od ostrza przez cały czas, nawet po wyłączeniu maszyny. Jeśli ostrze nadal się obraca, gdy próbujesz je wyjąć, możesz się skaleczyć. Po wyłączeniu narzędzia poczekaj, aż ostrze przestanie się poruszać, zanim przejdziesz dalej.
  • Zwracaj uwagę na to, gdzie trafi brzeszczot po wyjściu z materiału, aby nie uszkodzić niczego innego w miejscu pracy lub zranić nikogo, kto może być w pobliżu.
  • Noś ochraniacze słuchu, jeśli zamierzasz ciąć przez dłuższy czas — powtarzające się narażenie na głośne dźwięki, może prowadzić do pogorszenia się słuchu.

5. Piła szablasta - Bosch KEO 0600861900

Bosch KEO 0600861900 ma dużą moc i bardzo precyzyjne ostrze. To świetny wybór, jeśli szukasz najlepszej piły szablastej w swoim przedziale cenowym. KEO to precyzyjne urządzenie do cięcia, szczególnie przydatne do wycinania krzywizn i skomplikowanych kształtów w drewnie, metalu i plastiku. Świetnie nadaje się również do dzielenia dużych kawałków materiałów na łatwiejsze do zarządzania rozmiary. Ostrze jest wykonane ze stali szybkotnącej pokrytej azotkiem tytanu, co zapewnia doskonałą wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu może sprostać najcięższym zadaniom. Ostrze ma specjalną konstrukcję zębów, która zapewnia szybkie, czyste cięcie przy dużych prędkościach bez konieczności zwalniania w celu wykonania pracy.

4. Piła szablasta - Dewalt Dwe305Pk

Kompaktowa i lekka piła szablasta. Oferuje niezwykle mocny silnik o maksymalnej prędkości 2800 uderzeń na minutę, dzięki 12-amperowemu silnikowi. Unikalna konstrukcja sprawia, że ta piła szablasta jest znacznie łatwiejsza w obsłudze, a ergonomiczny uchwyt jest pokryty teksturowaną gumą, co zapewnia bezpieczniejsze trzymanie, co zmniejsza zmęczenie. Aby zredukować wibracje, silnik jest wyposażony w przeciwwagę i łożyska kulkowe. Dewalt Dwe305Pk to idealna opcja dla wielu osób poszukujących wysokiej jakości wyrzynarki w przystępnej cenie. Głównym powodem, dla którego ta piła jest tak popularna, jest to, że ma wiele różnych funkcji, które sprawiają, że jest bardzo wszechstronna i przydatna w wielu sytuacjach. 

3. Piła szablasta - Makita JR3070CT

Makita JR3070CT to najwyższej klasy piła szablasta. To wytrzymałe narzędzie jest w stanie przecinać stal, miedź, aluminium i plastik. Jest wyposażony w mocny 15-amperowy silnik, co pozwala z łatwością ciąć nawet najtwardsze materiały. Makita JR3070CT posiada również system antywibracyjny, który zmniejsza ilość wibracji odczuwanych przez ręce użytkownika podczas pracy. Ta funkcja pomaga zmniejszyć zmęczenie i sprawia, że praca z tym narzędziem jest znacznie wygodniejsza niż w przypadku innych pił szablastych dostępnych obecnie na rynku.

2. Piła Szablasta Bosch GSA 1100E

Piła szablasta Bosch GSA 1100E to wydajne urządzenie do wykonywania różnych zadań cięcia w szybki i wydajny sposób. Charakteryzuje się bardzo dużą szybkością cięcia i może być używana do cięcia różnych materiałów, takich jak drewno, metal, tworzywa sztuczne i płyty gipsowo-kartonowe. Piła wyposażona jest w elektroniczny system sprzężenia zwrotnego, który utrzymuje prędkość piły pod obciążeniem. System ten zapewnia również stałą prędkość podczas cięcia materiałów. Został zaprojektowany w celu zmniejszenia wibracji, ułatwiając kontrolę i użytkowanie.

1. Piła Szablasta 18V Ryobi RRS1801M

Piła Ryobi RRS1801M może zrobić to wszystko za Ciebie, z dodatkową zaletą bezprzewodowego zasilania, która oznacza, że może z łatwością dotrzeć z Tobą w każde miejsce pracy. Posiada mocny silnik 18 V, wygodny, ergonomiczny uchwyt i trzy ustawienia orbitalne, które pomogą Ci wykonać szerszą gamę zadań. 18-woltowy akumulator zapewnia wystarczającą moc do większości zadań. Górny uchwyt tej wyrzynarki ułatwia kontrolę podczas cięcia skomplikowanych elementów lub podczas wykonywania cięć ukośnych pod kątem. Ma regulowaną stopkę, dzięki czemu możesz prowadzić ostrze w zależności od rodzaju wykonywanego cięcia.