Przejdź do treści

TOP 5 najlepszych pił taśmowych

Piła taśmowa posiada szereg innych określeń, jak pilarka taśmowa czy piła wstęgowa. Jest narzędziem o napędzie mechanicznym napędzanym najczęściej silnikiem elektrycznym, choć w ofertach różnych firm można znaleźć również pilarki z silnikiem napędzanym spalinowo. Celem zastosowania piły taśmowej jest precyzyjne przerzynanie materiału przy pomocy ostro ząbkowanej taśmy metalowej, osadzonej na obracających się współbieżnie dwóch tarczach. Przecinany materiał może posiadać różną strukturę i twardość w zależności od zastosowanego materiału metalowej taśmy. Piłą taśmową można przerzynać zarówno styropian, drewno, jak również stopy metali lekkich i ciężkich. W zależności od potrzeb, na rynku można znaleźć oferty uniwersalnych pił bimetalicznych, jak również pił węglikowych, które sprawdzą się przede wszystkim w produkcji powtarzalnej, gdzie bardzo istotne znaczenie ma wysoka wytrzymałość i wydajność taśmy. Narzędzie posiada stosunkowo wąskie ostrza taśmy, co sprzyja wycinaniu skomplikowanych i nieregularnych kształtów. Co istotne w zastosowaniu pił taśmowych – możliwe jest cięcie w linii prostej lub po zaokrągleniach. W tym drugim przypadku minimalny promień cięcia podyktowany jest szerokością taśmy oraz grubością szczeliny w miejscu piłowania. Jaką piłę taśmową zastosować do prac domowych czy bardziej zaawansowanych produkcyjnych? Poniżej przedstawiamy ranking pił taśmowych do uniwersalnych zastosowań.

5. Piła taśmowa Vidaxl 144014

Przecinarkę taśmową Vidaxl 144014 można uznać za jedną z wyżej plasujących się w rankingu pił taśmowych do drewna. Posiada bardzo ostre noże, które precyzyjnie mogą ciąć drewno miękkie (np. sosnę), jak również twarde (np. buk, jesion). Materiał cięty jest bardzo precyzyjnie za sprawą prędkości cięcia wynoszącej 660 m/min.  Maksymalna wysokość cięcia to 120 mm przy głębokości 245 mm. Solidna i trwała konstrukcja stołu zwiększa stabilność i trwałość piły. Silnik o mocy 550 W jest wystarczający do pracy z drewnem i zapewnia bardzo niski poziom hałasu na poziomie 94 dB. Stół piły Vidaxl 144014 umożliwia przechył w zakresie 0-45°.

4. Piła taśmowa ZI-BAS205

Piła ZI-BAS205 plasuje się w czołówce pił taśmowych do drewna, świetnie sprawdzi się w zadaniach cięcia drewna, tworzyw sztucznych i metali nieżelaznych. Posiada sprawdzoną i bezpieczną konstrukcję. Posiada bardzo wydajny silnik o mocy 250 W oraz możliwość regulacji wysokości prowadnicy brzeszczotu, przez co użytkowanie jest bardzo bezpieczne i ergonomiczne w zakresie możliwości dostosowania do wielkości obrabianego elementu. Przecinarka posiada uchylny stół, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych cięć ukośnych. Urządzenie posiada zadowalający mocy akustycznej wynoszący 93,6 dB. Warto zwrócić uwagę na dwie regulowane prędkości taśmy, co sprawdzi się wśród profesjonalnych modelarzy i majsterkowiczów. Stół roboczy przecinarki jest żeliwny, dzięki czemu drgania są bardzo dobrze tłumione. Dodatkowo osadzony jest na kołyskach, co umożliwia przechylanie w zakresie 0-45°. Stół posiada 3-rolkowe prowadnice znajdujące się powyżej i poniżej stołu a solidne koła zamachowe wykonane są z aluminium odlewanego pod ciśnieniem, co wydłuża znacznie żywotność urządzenia. ZI-BAS205 zawiera polską instrukcję obsługi oraz deklarację zgodności z Dyrektywą Maszynową.

3. Piła taśmowa DeWalt DW876

Przecinarka taśmowa DeWalt DW 876 plasuje się wysoko rankingu pił taśmowych. Na wyróżnienie zasługuje wytrzymała stalowa konstrukcja sprawa, dzięki czemu urządzenie jest sztywne i umożliwia dokładne cięcie nawet w zakresie maksymalnych wysokości pracy. Indukcyjny silnik o mocy 1000 W umożliwia bezawaryjną pracę i niski poziom hałasu, który przez producenta deklarowany jest na poziomie 95 dB. Stół odlany jest ciśnieniowo i posiada bardzo małą chropowatość powierzchni. Piła posiada łatwe i ergonomiczne ustawienie naprężenia brzeszczotu, natomiast mechanizm ustawiający jest zintegrowany ze wskaźnikiem stopnia naprężenia, w zależności od zastosowanych brzeszczotów. Stół piły DeWalt jest przechylny w zakresie 0-45°.

2. Piła taśmowa Scheppach HBS 261

Piła Scheppach HBS 261 stawia wysoko poprzeczkę w rankingu pił taśmowych. Jest to wysokiej jakości piła taśmowa, która posiada dwie prędkości cięcia. Cięcia mogą być wykonywane w różnych materiałach, zarówno miękkich, jak i twardych. Bardzo dużą zaletą urządzenia jest cichy i mocny silnik indukcyjny o mocy 500 W, co zapewnia pracę na poziomie 90,4 dB. Stół wykonany z trwałego duraluminium posiada możliwość przechyłu w zakresie 0-45°. Urządzenie Scheppach posiada innowacyjny system prowadnic rolkowych, który zapobiega uginaniu się brzeszczotu piły.

1. Piła taśmowa Makita LB1200F

Przecinarka taśmowa LB1200F jest znanym i polecanym narzędziem przerzynającym, plasującym się bardzo wysoko w rankingu pił taśmowych. Jest to jedno z bardziej ergonomicznych i wydajnych urządzeń dostępnych na rynku. Idealnie sprawdza się w pracach warsztatowych oraz krótkich pracach seryjnych. Silnik o mocy 900 W umożliwia cięcie detali o większej grubości. Posiada bardzo przydatną funkcję „anty-restart”, która zapobiega przypadkowemu wyłączeniu w trakcie zaniku napięcia sieciowego. Posiada dwa tryby pracy i umożliwia dobór prędkości posuwu taśmy w zależności od ciętego materiału. Urządzenie posiada zadowalający mocy akustycznej wynoszący 94 dB. Pomocna jest również dioda LED, która oświetla miejsce pracy.  Podstawa urządzenia posiada dwa solidne koła, dzięki czemu jego transport jest wygodny, nawet z udziałem jednej osoby. Stół posiada możliwość obrotu w zakresie 0-45° oraz istnieje możliwość podłączenia urządzenia odsysającego wraz z pojemnikiem na wióry.

Podsumowanie

Zaprezentowane zestawienie TOP 5 najlepszych pił taśmowych zawiera uznane na rynku produkty dostępne w rozsądnych cenach, które wahają się w granicach kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mają szerokie zastosowanie w zakresie cięcia materiałów miękkich (drewno, tworzywo sztuczne) oraz twardych (metale nieżelazne oraz żelazne) o różnej grubości. Cechą wspólną zestawienia jest wysoka wydajność cięcia drewna, natomiast niektóre produkty posiadają również zaplecze techniczne do cięcia materiałów twardych. Wszystkie zaprezentowane przecinarki cechują się wysokim poziomem innowacyjności i precyzji cięcia. Przed zakupem warto przeanalizować przede wszystkim moc urządzenia oraz poziom hałasu, gdyż te dwa parametry mocno wpływają na wydajność oraz ergonomię pracy.